NIFU har utredet alternativer for USNs satsing i Hallingdal
En ny utredning fra NIFU har vurdert tre mulige veivalg for Universitetet i Sørøst-Norges (USN) videre tilstedeværelse i Hallingdal.
Analysen konkluderer med at videreføring og videreutvikling av fleksible og desentraliserte studietilbud er den mest hensiktsmessige løsningen.
Tre alternativer
Utredningen er gjort på oppdrag fra USN, som skal ta stilling til hvordan universitetets studietilbud i Hallingdal skal organiseres videre. NIFU har vurdert tre alternativer:
- å etablere en fast campus i Gol,
- å videreføre og utvikle fleksible studietilbud i regionen,
- eller å avvikle tilbudet.
En fast campus vil gi USN en tydeligere fysisk tilstedeværelse i regionen, men det krever store investeringer og nok studenter over tid for å være faglig og økonomisk bærekraftig. Fleksible og desentraliserte studier gir flere som allerede bor og jobber i Hallingdal mulighet til å ta høyere utdanning. Hvis USN avvikler studietilbudet vil Hallingdal miste et lokalt utdanningstilbud, og det vil også gi rom for at andre utdanningsaktører kan etablere seg i regionen.
Anbefaler videreutvikling av desentraliserte og fleksible studier
NIFU-forskerne anbefaler at USN viderefører og videreutvikler fleksible og desentraliserte studietilbud i Hallingdal. Utredningen viser at dette er det alternativet som best kan møte regionens behov for kompetanse, samtidig som det er mer faglig og økonomisk bærekraftig enn å etablere en fast campus.
For at denne modellen skal lykkes, må tilbudene forankres tydeligere i USNs overordnede strategi og studieportefølje, planlegges mer langsiktig og utvikles i tett samarbeid med kommuner og arbeidsliv i regionen. Det er også nødvendig med en realistisk vurdering av studentgrunnlag, bemanning og ressursbruk over tid.
Utredning basert på solid datagrunnlag
NIFU har vurdert de tre alternativene ved å kombinere flere typer datakilder. Forskerne har brukt kvantitative data om befolkning, utdanningsnivå, arbeidsmarked, elevtall, søkere og studenter, og supplert dette med kvalitative intervjuer med ansatte ved USN, representanter for Hallingdal-regionen og regionalt arbeidsliv. På den måten har de kunnet vurdere både rekrutteringsgrunnlaget, kompetansebehovene i regionen og de faglige og organisatoriske forutsetningene for de ulike alternativene.
Om arbeidsnotatet
Arbeidsnotatet Universitet i Sørøst-Norge sin rolle i Hallingdal: Status, utfordringer og strategiske veivalg (Arbeidsnotat 2026:7) er utarbeidet av NIFU på oppdrag fra Universitetet i Sørøst-Norge. Studien bygger på analyser av fem ulike kvantitative datakilder og kvalitative intervjuer med aktører som representerer henholdsvis USN og Hallingdal-regionen.
For mer informasjon, kontakt:
Jannike Gottschalk Ballo, forsker 2
416 72 039
jannike.gottschalk.ballo@nifu.no